خانواده آسمانی / مطالب مذهبی • مطالب دینی

پافشاری رئیس دانشگاه شریف بر بازنشستگی دکتر گلشنی / کدام جریان به دنبال حذف اساتیدی همچون دکتر گلشنی است؟ / خانواده آسمانی

سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷

پافشاری رئیس دانشگاه شریف بر بازنشستگی دکتر گلشنی / کدام جریان به دنبال حذف اساتیدی همچون دکتر گلشنی است؟


به گزارش رجانیوز، رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: دکتر گلشنی در آستانه ۸۰ سالگی قرار دارد و اکنون بالاترین سن را در میان اعضای هیات علمی این دانشگاه به خود اختصاص داده است.

 

محمود فتوحی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: براساس آیین نامه استخدامی اعضای هیات علمی و ماده ۹۶ این قانون اعضای هیات علمی با رتبه استادی حداکثر تا سن ۷۳ سالگی و در شرایط خاص بازنشسته می شوند.همچنین بر مبنای ماده ۹۸ اعضای هیات علمی که در شرایط خاص و در پست های سیاسی هستند می توانند حداقل تا سن ۷۶ به فعالیت خود در دانشگاه ادامه دهند.درخصوص دکتر گلشنی در دو نوبت هیات امنای دانشگاه در سال های ۸۹ و ۹۵ یک بار به مدت ۵ سال و یک بار به مدت یک سال با بازنشسته نشدن وی موافقت کردند.

 

وی گفت: از اول مردادماه ۹۷ حکم بازنشستگی دکتر گلشنی صادر خواهد شد.

 

این در حالی است که جدی شدن بحث بازنشستگی اجباری دکتر گلشنی پس از صحبتهای اخیر ایشان و انتقاد از سیستم آموزش و جریان خاصی در میان اساتید برای ضربه زدن به نهاد علم مطرح شد. گلشنی در یک مورد با نام آوردن از یکی از اساتید هیئت جذب گفته بود: ” مشکل دیگر، مردن اخلاق در دانشگاه است. دانشجو معرفی کرده‌ایم با معدل و رزومه فوق العاده در دوره ارشد و دکترا که رد شد. چرا؟ زیرا یک نمره ۱۲ در کارنامه لیسانس خودش داشت! در حالی که نبوغ پدیده‌ای است که ممکن است در ارشد یا دکترا بروز پیدا کند. انیشتین در لیسانس درس افتاده داشته است!”

 

این نوع برخوردها در جذب اساتید بیشتر از آنکه نشانگر معیارهای علمی و سطح سواد اساتید برای جذب در هیئت علمی باشد، از یک جریان فکری-سیاسی خاص برای جذب افراد همسو خبر می  دهد. جریانی که حتی تاب انتقاد استاد برجسته و باسابقه ای همچون دکتر گلشنی را نیز ندارد.

 

در مورد علتی که آقای فتوحی مبنی بر سن بالای دکتر گلشنی نیز بیان کرده است باید گفت چرا اساتید دیگری که از دکتر گلشنی مسن تر هستند از طرف ریاست دانشگاه و همان جریان فکری-سیاسی بازنشسته نمی شوند؟ نگاهی به لیست اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف و سایر دانشگاه‌ها نشان دهنده وجود اساتیدی است که سنشان از دکتر گلشنی بیشتر بوده ولی مساله بازنشستگی به هیچ وجه گریبان آنها را نگرفته است.چند هفته پیش بود که رییس دانشگاه تهران اعلام کرد که اساتید ممتاز آن دانشگاه از باز نشسته شدن معاف هستند. تصمیمی که نشان دهنده اختیارات گسترده دانشگاه در زمینه تمدید فعالیت اساتید ممتاز بدون محدودیت زمانی است.

 

تصمیم این روزهای دانشگاه و شخص آقای دکتر فتوحی، بدون شک بر معادلات آتی دانشگاه و نوع تعامل با این جریان اثر خواهد گذاشت.

منبع: رجا نیوز

به این پست امتیاز دهید.
18 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 9
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.