خانواده آسمانی / مطالب مذهبی • مطالب دینی

مجلس مصادیق بهره کشی از کودکان را تعیین کرد / خانواده آسمانی

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

مجلس مصادیق بهره کشی از کودکان را تعیین کرد

دسته بندی : اخبار روز ایران تاریخ : چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷

مجلس مصادیق بهره کشی از کودکان را تعیین کرد


به گزارش رجانیوز به نقل از ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی امروز – چهارشنبه – مجلس مواد ۱، ۲ و ۳ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را بررسی و تصویب کردند.

مجلس ماده ۱ این لایحه را با ۱۵۳ رای موافق، ۱۲ رای مخالف و پنج رای ممتنع از مجموع ۲۲۶ نماینده حاضر تصویب کرد که براساس این ماده، اصطلاحات به‌کار رفته در این قانون به این شرح تعریف شده است.

الف) طفل: هر فرد که به سن بلوغ شرعی نرسیده است.

ب) نوجوان: هر فرد زیر ۱۸ ‌سال رسیده است.

پ) بی توجهی و سهل انگاری: کوتاهی در انجام تکالیفی از قبیل تأمین نیازهای اساسی و ضروری طفل و نوجوان یا وظایف مربوط به حضانت، ولایت، قیمومت، وصایت، سرپرستی، تربیت، نظارت یا مراقبت از آنان توسط والدین، اولیاء یا سرپرست قانونی یا هر شخصی که مکلف به آن است.

ت) سوء رفتار: هرگونه فعل یا ترک فعل عمدی که سلامت جسمی، روانی، اخلاقی یا اجتماعی طفل و نوجوان را در معرض خطر و آسیب قراردهد؛ از قبیل ضرب و جرح، محبوس کردن، سوءاستفاده جنسی، توهین یا تهدید نسبت به طفل یا نوجوان در صورتی که جنبه تادیبی نداشته باشد یا قراردادن او در شرایط سخت و غیرمتعارف و یا خودداری از کمک به وی.

ث) بهره کشی اقتصادی: بهکارگیری غیرقانونی طفل و نوجوان و یا وادار کردن یا گماردن او به کار یا خدمتی که از لحاظ جسمی، روانی، اخلاقی یا اجتماعی با نظر به وضعیت طفل و نوجوان برای وی مضر یا خطرناک باشد.

ج) معامله: خرید و فروش یا هرگونه اقدام غیرقانونی که به موجب آن طفل یا نوجوان در ازای پرداخت وجه یا امتیاز و سایر موارد در اختیار دیگری قرار می‏گیرد. 

چ) فحشاء: هرگونه به‌کارگیری و یا وادار کردن طفل و نوجوان در فعالیت‏های جنسی برای خود یا دیگری.

ح) مبتذل: هرگونه محتوا یا تصویری که دارای صحنه یا صور قبیحه باشد.

خ )مستهجن: هرگونه محتوا یا تصویری که به‌صورت واقعی یا غیرواقعی بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد- آمیزش- عمل جنسی یا اندام جنسی انسان است.

د) هرزه نگاری: تهیه و تولید هر اثری که محتوای آن بیانگر جذابیت جنسی طفل یا نوجوان مانند برهنگی، آمیزش، عمل جنسی یا اندام جنسی باشد.

ذ) خطر شدید و قریب‏الوقوع: وضعیتی که حیات یا سلامت جسمی یا روانی طفل و نوجوان به شدت تهدید و در معرض آسیب قرار گیرد، به‌نحوی که مداخله فوری و چاره‏جویی را ایجاب کند.

نمایندگان در ادامه ماده ۲ این لایحه را با ۱۵۴ رای موافق، ۱۰ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از ۲۲۷ نماینده حاضر تصویب کردند.

مجلسی ها در این ماده مقرر کردند که تمام افرادی که به سن۱۸ سال تمام شمسی نرسیده‏اند، مشمول این قانون هستند.

منبع: رجا نیوز

به این پست امتیاز دهید.
29 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.