خانواده آسمانی / مطالب مذهبی • مطالب دینی

رنج و عذاب بیماران سرطانی در خوزستان / خانواده آسمانی

سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷

رنج و عذاب بیماران سرطانی در خوزستان

دسته بندی : اخبار روز ایران تاریخ : سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

رنج و عذاب بیماران سرطانی در خوزستان


به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، پرتودرمانی یکی از راه‌های درمان بیماران سرطانی است که توجه به آن می‌تواند ضمن کمک به بیماران و خانواده‌ها دغدغه‌های بسیاری از آنان را کاهش دهد.

 

با شرایط ویژه خوزستان در بحث ریزگرده و  آلودگی‌ هوا که بسیاری از کارشناسان آنها را تشدید کننده بیماری‌های سرطانی می‌دانند، انتظار است که بخش پرتو درمانی اهواز به بهترین شکل ممکن در خدمت مردم باشد و مانند دیگر استان های کشور بصورت رایگان درمان و اسکان بیماران و همراهان آنان را تامین کند.

 

متاسفانه کمبود اعتبارات بهداشتی درمانی خوزستان و دستورات غیرکارشناسی مانند عدم خرید تجهیزات سرمایه ای توسط وزارت بهداشت و عقب ماندگی ریشه دار رفاهی درمانی در خوزستان همه باعث شده است که بخش پرتودرمانی اهواز که از اولین بخش های پرتودرمانی کشور بود و از سال ۱۳۸۴ آغاز به کار کرده است امروز سخت ترین روزهای خود را سپری می‌کند.

 

صف طولانی بیماران سرطانی و تنها یک دستگاه فوق پیشرفته شتاب‌دهنده درمان

 

کرامت حافظی رئیس هیئت مدیره انجمن علوم پرتونگاری استان خوزستان با اشاره به اینکه تمامی موارد را در نامه ای خطاب به مسئولان وزارت بهداشت نوشته است در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز اظهار داشت : تعداد بیمارانی که  تنها با یک دستگاه فوق پیشرفته شتاب‌دهنده درمان می‌شدند آنقدر زیاد شده اند که اکنون نیاز به ۴ دستگاه شتاب‌دهنده خطی فوق پیشرفته است و حال آنکه هم اکنون این بخش تنها با ۲ دستگاه شتاب‌دهنده خصوصی  که سه شیفت در حال کار است اداره می شود و به بیماران خدمت می کند.

 

وی با بیان اینکه تنها دستگاه دولتی شتاب دهنده وجود دارد که مدتی طولانی خراب است، افزود:  نیازمند جدی به تجهیز با ۲ دستگاه شتاب‌دهنده خطی فوق پیشرفته و یک دستگاه سی تی سیمولاتور است تا تعداد فراوان بیماران در صف نوبت که متاسفانه هر روز بیشتر می شوند درمان شوند.

 

رئیس هیئت مدیره انجمن علوم پرتونگاری استان خوزستان  خطاب به استاندار خوزستان گفت: انتظار در صف درمان سرطان یعنی فرصت رشد دادن به سلول های مخرب سرطان و سخت علاج تر کردن و گاهی غیر ممکن نمودن علاج بیماری مهلک سرطان است.

 

وی تصریح‌کرد: متاسفانه صف دو تا سه ماهه درمان بیماران بخش پرتودرمانی اهواز باعث شده که گاهی در زمان تماس با همراهان بیمار برای دادن خبر آغاز درمان با خبر فوت و مرگ بیمار از طرف خانواده وی مواجه شوند و این فاجعه ای انسانی در درمان بیماران سرطانی خوزستان است.

 

ناتوانی مالی و حمایتی خوزستان  برای برطرف کردن مشکلات درمانی بیماران سرطانی

 

حافظی ادامه داد:  خوزستانی که هر روز با تخریب محیط زیست و نبود آب و هوای مناسب در صدر بیماری های وابسته به آب و هوا آلوده قراردارد و بیماران بیشتری را روانه مراکز درمانی می کند اما به راستی خرید دو دستگاه شتاب‌دهنده خطی و یک دستگاه سی تی سیمولاتور که از ملزومات این بخش درمانی است از توان استانی مثل خوزستان با این همه منابع در حال انتقال نفت و گاز و آب خارج است.

 

وی با بیان اینکه استاندار خوزستان و وزیر محترم بهداشت در ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ برای بازدید و خبر افتتاح بخش براکی تراپی به بیمارستان گلستان آمدند و از مشکلات آن آگاه شدند، گفت: وزیر بهداشت در آن روز در حضور خبرنگاران و در حالی که به گرفتن عکس های تبلیغاتی مشغول بود بر تملک و یا ساخت”همراه سرا” با مشارکت استانداری خوزستان برای بیماران بخش پرتودرمانی و دیگر بیماران بیمارستان گلستان خبر داد.

 

وعده‌هایی که در مرحله بیان باقی ماندند

 

رئیس هیئت مدیرۀ انجمن علوم پرتونگاری استان خوزستان  تصریح‌کرد: اما از استاندار خوزستان سوال دارم که ایشان پس از گذشت مدتی که قول ۵۰ درصد هزینه ها را داده بودند همچنین برای بیماران این بخش حدود یک ماه طول درمان در سرما ، گرمای طاقت فرسای خوزستان و هجوم ریزمرگ ها در محوطه بیمارستان گلستان بدون سرپناه شب و روز می گذارانند چه اقدامی انجام داده است.

 

وی گفت: وقتی بیماران برای درمان روزانه پرتودرمانی که گاهی بیش از یک ماه و گاهی چند دوره طول می کشد در بخش حضور پیدا می‌کنند از بی سرپناهی شکایت می کنند زیرا  آنها از روستاهای محروم و دور افتاده خوزستان حدود ۶ میلیون هکتاری می آیند و با سخت ترین بیماری‌ها بی رمق و بی سرپناه حدود یک ماه و بیشتر در چمن های محوطه بیمارستان های اهواز هستند.

 

حافظی با بیان اینکه درمان شتاب‌دهنده و رادیوتراپی باید بصورت هر روز و روزی کمتر از دقایقی باشد که این درمان توسط هیات علمی توانمند و کارکنان ایثارگر بیمارستان گلستان اهواز به بهترین شکل انجام می شود، تصریح‌کرد: این بیماران مراقب‌های دیگری هم دارند که از عهده و تعهد مراکز درمانی  از این جهت که بیمار بستری محسوب نمی شوند خارج است.

 

وی تصریح‌کرد: اسکان و تغذیه در طول درمان طولانی در دیگر مراکز مختلف پرتودرمانی کشور با دلسوزی مسولان استانها و هماهنگی با خیرین و ارگان های دیگر بصورت رایگان انجام می شود اما در خوزستان اوضاع فاجعه بار است نه دستگاه به تعداد لازم بوده و نه شرایط اسکان غیر بستری برای بیمار و همراهش فراهم است .

 

سودای توسعه مراکز خصوصی درمانی بدون حمایت وزارت بهداشت

 

رئیس هیئت مدیرۀ انجمن علوم پرتونگاری استان خوزستان ادامه داد: در خوزستان خبری از  همراه سراها و دلسوزی مسولان نیست و وعده های وزیر بهداشت و استاندار خوزستان تحقق نیافته و از سوی دیگر وزیر بهداشت دستور داده است که دستگاه سرمایه‌ای خریداری نشود و همچنان سودای خصوصی سازی مراکز دولتی را در سر دارد.

 

وی افزود: کاری که گریبان بخش های تصویر برداری پزشکی بیمارستان های خوزستان را گرفته است عدم تملک دستگاه های دولتی در بخش های درمانی تشخیصی فاجعه انسانی و زیان های مالی و جانی برای مردم به دنبال دارد.

 

حافظی گفت: آیا وقت آن نرسیده است به جای حواله مشکلات به بخش خصوصی و یا خیرین اقدامی اساسی برای رهایی از مرگ بیماران انجام شود؟

 

وی با بیان اینکه اگر جایی خیر سلامت نداشت و یا هزینه ها از عهده خیرین بر نمی آمد دولت نباید به تعهد خود برای مردم عمل نکند، عنوان کرد: از سوی دیگر طرح شکست خورده تحول سلامت نیز بیمارستان ها را ناتوان از تامین اعتبارات کرده است و مسئولان بیمارستان های خوزستان و کشور با دست خالی نمی‌توانند به مسائلی مانند همراه سرا و خرید دستگاه‌ها چند میلیاردی بپردازند.

 

رئیس هیئت مدیرۀ انجمن علوم پرتونگاری استان خوزستان  گفت:  مسولان محترم خوزستان باید به داد بیماران سرطانی این استان برسند و اگر دلسوز نیستند و یا ناتوان هستند از خیرین سلامت کشور عاجزانه خواهشمندیم به داد بیماران مظلوم سرطانی خوزستان برسند چرا که مسولان خوزستان از عهده بر نمی‌آیند.

منبع: رجا نیوز

به این پست امتیاز دهید.
115 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.