خانواده آسمانی / مطالب مذهبی • مطالب دینی

رتبه نخست ایران در استناد به مقالات در منطقه / خانواده آسمانی

چهارشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

رتبه نخست ایران در استناد به مقالات در منطقه

دسته بندی : اخبار روز ایران تاریخ : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

رتبه نخست ایران در استناد به مقالات در منطقه


معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: ۲۰ درصد تولید علم در ایران با همکاری‌های بین‌المللی صورت می‌گیرد.

 

به گزارش  فارس، رضا ملک‌زاده در سمینار آموزشی «مشارکت در طرح‌های پژوهشی بزرگ‌ترین برنامه‌ تحقیقات و نوآوری در اتحادیه اروپا» به تشریح وضعیت سلامت در ایران پرداخت و اظهار داشت: مطالعات وسیعی تا کنون در زمینه شناسایی علل و برآورد بار بیماری‌ها در ایران صورت گرفته است. 

 

وی گفت: در کنار مشارکت در مطالعات جهانی مرتبط با این موضوع، ایجاد برنامه ثبت بیماری‌ها، راه اندازی مراکز مطالعات کوهورت در استان‌های مختلف، به ویژه اجرای مطالعه بزرگ کوهورت پرشین روی جمعیت ۲۰۰ هزار نفری در شهرهای مختلف ایران، اجرای پروژه مهم ایرانوم و پزشکی بازساختی (نخستین پروژه آنالیز دی ان‌ای در ایران)، ایجاد موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی (نیماد) برای حمایت از طرح‌های تحقیقاتی کلان پزشکی، از دیگر اقدامات در این راستا به شمار می‌رود. 

 

ملک‌زاده با اشاره به نتایج مطالعه جهانی بار بیماری‌ها گفت: و ایسکمیک قلبی، سکته مغزی، تصادفات جاده‌ای، پرفشاری خون، آلزایمر، دیابت، بیماری مزمن انسدادی ریوی، بیماری مزمن کلیوی، سایر بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان معده از مهم‌ترین علل مرگ در ایران محسوب می‌شوند. 

 

وی با تاکید بر وجود بیش از ۶۰ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی دولتی، بیش از ۱۹ هزار هیأت علمی علوم پزشکی، ۲۰۰ هزار دانشجوی پزشکی، ۵۵۰۰ دانشجوی PhD، ۱۱ هزار دانشجوی بالینی و نیز ۸۶ دانشکده و ۶۱ هزار دانشجوی شاغل به تحصیل در حوزه پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار کرد: در حال حاضر، ۷۳۶ مرکز تحقیقاتی و ۴۲ موسسه تحقیقاتی در زمینه علوم پزشکی و سلامت در ایران فعالیت می‌کنند. 

 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، همچنین در زمینه انتشار مجلات علمی علوم پزشکی یادآور شد: ۳۸۸ مجله Peer review (داوری همتا) در حوزه علوم پزشکی منتشر می‌شوند که از این مجموع، ۷۲ مجله در مدلاین، ۴۷ مجله در وب آو ساینس و ۸۱ مجله در اسکوپوس نمایه می‌شوند. 

 

ملک‌زاده، رتبه ایران در تولید علم جهان را بر اساس داده‌های بانک اطلاعاتی اسکوپوس، ۱۷ و سهم تولیدات علمی ایران از تولید علم جهان را در حال حاضر ۱٫۷۹ درصد و سهم همکاری‌های بین المللی از تولیدات علمی محققان ایران را شامل ۳۰٫ ۲۷ درصد، همکاری‌های علمی منطقه‌ای و ۲۰٫۴ درصد، همکاری‌های علمی جهانی اعلام کرد. 

 

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، همچنین روند انتشارات علمی محققان علوم پزشکی ایران را از سال ۲۰۰۰ تا کنون دارای رشدی بسیار سریع توصیف کرد و افزود: ایران، بر اساس داده‌های پایگاه اسکوپوس، در تولیدات علمی، رتبه اول منطقه را داراست و بالا‌تر از ترکیه، رژیم صهیونسیتی و عربستان سعودی قرار دارد و ۱۰ سال زود‌تر از افق چشم انداز پیش بینی شده به رتبه اول تولید علم منطقه دست یافته است. 

 

وی همچنین ایران را دارای رتبه نخست در استنادات مقالات در منطقه دانست و گفت: ایران رشد چشمگیری در استناد به مقالات با تاکید بر کیفی سازی مقالات طی سالهای اخیر داشته است. 

 

به گفته معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، همچنین سهم ایران از تولید علم بر‌تر دنیا بر اساس داده‌های پایگاه ISI، در سال ۲۰۱۷ به ۱٫۹ درصد رسیده که این سهم در سال ۲۰۰۷ تنها ۷ دهم درصد بوده است. 

منبع: رجا نیوز

به این پست امتیاز دهید.
136 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 4
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.