خانواده آسمانی / مطالب مذهبی • مطالب دینی

خسارت 726 میلیارد تومان خشکسالی به کشاورزان و دامپروران منطقه سیستان / خانواده آسمانی

سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷

خسارت ۷۲۶ میلیارد تومان خشکسالی به کشاورزان و دامپروران منطقه سیستان


به گزارش رجانیوز به نقل از ایسنا، مجری طرح ۴۶ هزار هکتار آبیاری نوین به دشت سیستان در حاشیه این بازدید بیان کرد: این طرح که در سال ۹۳ بعد از سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به استان مصوب شد و هم اینک ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد . 

 

محمد جواد صالحی گفت: در گام نخست این طرح ۵۰۰ میلیون دلار به دستور رهبر معظم انقلاب از منابع صندوق توسعه ملی اختصاص یافت. همچنین۳۵۰ میلیون دلار اعتبار نیز برای تکمیل این طرح خردادماه امسال در هیات دولت به تصویب رسید.  این طرح بزرگ در پنج شهرستان زابل، هامون، نیمروز، هیرمند و زهک در قالب ۱۶ ناحیه عمرانی با ۱۷ ایستگاه پمپاژ و ۱۹۲ دستگاه الکترو پمپ در دست اجراست. 

 

مجری طرح ۴۶ هزار هکتار آبیاری نوین به دشت سیستان ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده سالیانه ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب اختصاصی از طریق این طرح در اختیار بهره برداران بخش کشاورزی قرار می گیرد. ۲۱ کارگاه با ۲۱ پیمانکار در منطقه سیستان مشغول بکار هستند. 

 

وی اظهار کرد: جلوگیری از مهاجرت ساکنان منطقه و پیامدهای ناگوار اجتماعی و سیاسی آن بر کشور، ناپایداری اکوسیستم طبیعی و انسانی منطقه، بالا بودن تلفات انتقال و توزیع آب، تبخیر افزون بر ۴۰۰۰ میلیمتر در سال، وجود اقلیم خشک و رطوبت کم و دمای بالای ۴۸ درجه سانتیگراد، وابستگی کامل اقتصادی معیشت و اشتغال مردم به بخش کشاورزی ضرورت راه اندازی این طرح را دو چندان کرده است.

 

همچنین مجتبی پیری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز گفت: خشکسالی ۷۲۶ میلیارد تومان به کشاورزان و دامپروران منطقه سیستان(شامل شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون) در سال زراعی ۹۶- ۹۷ خسارت وارد کرده است.

 

وی افزود: طرح بزرگ آبرسانی به دشت سیستان در پنج شهرستان زابل، هامون، نیمروز، هیرمند و زهک در قالب ۱۶ ناحیه عمرانی با ۱۷ ایستگاه پمپاژ و ۱۹۲ دستگاه الکترو پمپ در دست اجراست. بر اساس مطالعات انجام شده سالیانه ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب اختصاصی از طریق این طرح در اختیار بهره برداران بخش کشاورزی قرار می گیرد. 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: ۲۱ کارگاه با ۲۱ پیمانکار در منطقه سیستان مشغول بکار هستند. 

 

پیری اظهار کرد: وجود اقلیم خشک و رطوبت کم و دمای بالای ۴۸ درجه سانتیگراد و وابستگی کامل اقتصادی معیشت و اشتغال مردم به بخش کشاورزی ضرورت راه اندازی این طرح را دو چندان کرده است.

منبع: رجا نیوز

به این پست امتیاز دهید.
10 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 9
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.