خانواده آسمانی / مطالب مذهبی • مطالب دینی

آمار عجیب از ثبت رکورد تاریخی مصرف برق / خانواده آسمانی

یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷

آمار عجیب از ثبت رکورد تاریخی مصرف برق

دسته بندی : اخبار روز ایران تاریخ : یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷

آمار عجیب از ثبت رکورد تاریخی مصرف برق


به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم بیشترین میزان مصرف لحظه ای برق در سال ۹۷ که رکورد تاریخی مصرف برق در ایران را به نام خود ثبت کرد، مربوط به روز بیستم تیرماه در ساعت ۱۶ و ۳۸ دقیقه بود که به میزان ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات به ثبت رسید.

ثبت مصرف ۵۷ هزار و ۹۷ مگاواتی در حالی بود که حداکثر قدرت عملی تولید برق در ایران با احتساب تمامی ظرفیت نیروگاههای گازی، بخاری، سیکل ترکیبی، برق آبی، اتمی، تجدیدپذیر، تولیدپراکنده، دیزلی و خودتأمین ها تنها ۵۲ هزار و ۸۰۰ مگاوات بود. این به معنای وجود بالغ بر ۴۰۰۰ مگاوات کسری در تأمین نیاز برقی کشور بود.

 

اما نکته مهم اینجاست که در ساعت ۱۶ و ۳۸ دقیقه روز بیستم تیرماه به دلیل محدودیت های تحمیل شده به صنعت برق کشور ناشی از گرمای شدید هوا، خشکسالی ها و … نتوانستیم به سقف ظرفیت عملی تولید هم برسیم و تمامی آنچه در صنعت برق کشور در این لحظه تولید و به شبکه سراسری ارسال شد، حدود ۴۹۰۰۰ مگاوات بود.

 

 

به عبارتی در لحظه ثبت رکورد پیک مصرف برق در سال جاری، بالغ بر ۸۰۰۰ مگاوات کسری در تأمین برق داشتیم که از این ۸۰۰۰ مگاوات، حدود ۲۰۰۰ مگاوات با واردات برق، خودتأمین ها، مولدهای کوچک و تزریق برق نیروگاههای بخش صنعت به شبکه سراسری تأمین شد، اما حدود ۶۰۰۰ مگاوات خاموشی به شبکه سراسری کشور تحمیل شد.

 

مدیریت خاموشی ها به خودی خود مسئله ای پیچیده و مهم بود چرا که کوچکترین انحرافی از برنامه های تدوین شده برای توزیع خاموشی ها به شکلی که به شبکه برق آسیب نرسد، می توانست ایران را بعد از ۱۶ سال، به خاموشی سراسری با به اصلاح فروپاشی شبکه برق دچار کند.

 

با مدیریت وزارت نیرو که متکی بر مدیریت باتجربه های صنعت برق ایران بود، کشورمان از شرایط پیچیده تأمین، انتقال، توزیع و مصرف برق در سال ۹۷ گذشت. در همین ایام کشورهای اطراف نتوانستند شبکه برق خود را به طور بهینه مدیریت کنند. به طور مثال کشور آذربایجان دچار خاموشی سراسری و فروپاشی شبکه برق شد، اتفاقی که بعد از گذشت حدود دوماه، هنوز آثار خسارات گسترده آن به شبکه برق آذربایجان وجود دارد. همچنین کشور عراق، کشور افغانستان و کشور پاکستان دچار خاموشی های گسترده ای شدند به طوری که برخی شهرها در این ۳ کشور کمتر از ۵ ساعت در طول ۲۴ ساعت برق داشتند.

 

ضروری است وزارت نیرو از همین امروز بر روی مدیریت تأمین و مدیریت تقاضای برق در تابستان ۹۸ متمرکز شود، چرا که بدون شک با رشد جمعیت و به تبع آن رشد بخش تقاضا و احتمال ادامه خشکسالی ها، امکان مواجه شدن با شرایط پیچیده تری نسبت به امسال وجود دارد.

منبع: رجا نیوز

به این پست امتیاز دهید.
16 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 9
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.